Stara cesta 13
1356 Dobrova
V Šentjoštu bo med 10. in 12. oktobrom 2022 potekala arhitekturno-urbanistična delavnica v organizaciji Občine Dobrova - Polhov Gradec, KS Šentjošt in Fakultete za arhitekturo Ljubljana. Namen delavnice je predvsem poiskati vizijo razvoja kraja Šentjošt, tokrat skozi oči študentov, ki neobremenjeno doživljajo prostor in v njem snujejo nove ideje. Študentje prihajajo s Fakultete za arhitekturo v Ljubljani, vodi pa jih profesor Tomaž Krušec z asistentom.
Vloga Fakultete za arhitekturo v Ljubljani ni samo vzgoja arhitektov, ampak tudi aktivno odzivanje na aktualna vprašanja današnjega časa, ki se tičejo arhitekturne in urbanistične stroke. Arhitekturna delavnica Šentjošt nad Horjulom se bo prvenstveno ukvarjala z odnosom med stoletja staro kulturno usedlino lokalnega okolja in vplivi, ki jih v prostor prinaša sodoben načina življenja. Ukvarjala se bo torej s krhkim ravnotežjem med lokalnim in globalnim. Ta občutljiv odnos se v današnjem času, ki ga v veliki meri zaznamujejo tudi podnebne spremembe, vse bolj kaže kot pomemben dejavnik, ki lahko sam po sebi prispeva k temu, da lahko neko arhitekturno delo razumemo kot trajnostno.
Cilj letošnjega seminarskega dela bo torej razviti projekte, ki spoštujejo avtentičnost lokalnega okolja in kulture, a razlikujejo med poglobljenim razumevanjem lokalne tradicije in sodobnega načina življenja ter nekritičnimi formalnimi poskusi oživljanja lokalne ljudske arhitekture. Gre za arhitekturo, ki je kritična do nepremišljenih in brezkompromisnih prilagoditev zahtevam sodobnega časa, pa vendar modernizacijo razume v smislu napredka in novosti, ki jih ta lahko ponudi. Hkrati pa je to tudi arhitektura, ki v času surove globalizacije zavrača vsesplošno kulturno površnost in posploševanje ter skuša v lokalnih posebnostih najti pot do moderne družbe in prostora prilagojenega današnjemu časovnemu trenutku.
Arhitekturna delavnica bo obravnavala štiri ločene projekte, in sicer prenovo glavnega trga s pokopališčem, prizidavo nove šolske telovadnice, kulturni dom in smučišče. Potekala bo v dveh delih. Prvi del bodo študentje opravili na terenu, kjer bodo tri dni tudi bivali in skozi lastno izkušnjo spoznavali prostorske in kulturne značilnosti obravnavanega območja. Drugi del bo potekal na Fakulteti za arhitekturo in bo zasnovan bolj projektantsko. Študentje bodo razdeljeni v štiri skupine, ki bodo posamezne projekte razvijale tako, da bodo upoštevale ugotovitve iz prvega dela delavnice.
Opisan način izdelovanja seminarskih nalog ima za študente, poleg soočanja z aktualnimi urbanističnimi in arhitekturnimi problemi, tudi vzgojno vrednost. Živimo namreč v času, ko se zdi, da se svet razvija z neobvladljivo hitrostjo, pa vendar prav temu času velikokrat manjkata občutljivost in tehten premislek. In prav v slednjem vidimo še dodatno poslanstvo opisanih seminarskih nalog. Študentje namreč vse prevečkrat podležejo pritisku splošnega družbenega pragmatizma, kjer se zdi, da posameznik le stežka bistveno doprinese k napredku družbe. S sodelovanjem pri takšni nalogi bodo študentje pridobili izkušnjo in potrditev, da arhitektovo delo ni zaman in da lahko s svojim delom dejansko spreminjajo svet na bolje.
Fakulteta za arhitekturo in Občina Dobrova - Polhov Gradec