V novo leto smo vstopili tudi s projektom Zdravje na vsakem koraku. Ponovoletno sezono delavnic je otvoril Miha Kramli, strokovnjak na področju psihoterapije in sodobnih zasvojenosti, kot so odvisnost od telefona, računalniških iger ter drugih sodobnih naprav, tehnologije in ponudnikov virtualnega sveta – med njimi z največ odvisniki prevladuje Facebook. Miha Kramli deluje kot vodja ambulante za zdravljenje omenjenih ne-kemičnih zasvojenosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica. Svoje izkušnje, znanje in nasvete, kako otrokom in mladostnikom pomagati pri premagovanju skušnjav, ki jih sodobna tehnologija ponuja, oz. kako vzgajati z ozirom na vseprisotnost tehnologije, je v četrtek, 9. 1. 2020, predstavil na predavanju v Polhovem Gradcu.
Sunkovit razvoj tehnologije v zadnjih desetletjih je s seboj prinesel mnogo pozitivnih posledic. Na dlani se nam ponuja celoten svet, saj je brezmejno število informacij od nas oddaljeno samo en klik. A celotna podoba situacije razkrije precej drugačno sliko, manj pozitivno. Sodobna tehnologija s svojim negativnim vplivom posega že v samo otroštvo posameznika Kramli je poročal, da več kot polovica otrok svoj prosti čas preživlja v virtualnem svetu, ki za razliko od realnega omogoča takojšnjo nadgradnjo pomanjkljivosti resničnosti in možnost izoblikovanja nove osebnostne podobe. Pretirana uporaba tehnologije v otroštvu vodi v zapostavljanje družinskih obveznosti in nalog, popuščanje pri šolskem delu ter razpad odnosov s sošolci ter drugimi vrstniki. Namesto pristnim medosebnim stikom se mladi raje posvečajo virtualnim. K reševanju problema, ki ga je Kramli poimenoval kar civilizacijski, moramo pristopiti vsi, pomembno vlogo pri preprečevanju škodljivih učinkov tehnologije pa igrajo starši. Predavatelj je prisotne na 6. delavnici projekta Zdravje na vsakem koraku spodbudil k strožji vzgoji ter vzpostavitvi pravil uporabe tehnologije, saj sta računalnik in telefon v prvi vrsti delovni pripomoček, šele nato vir zabave in sprostitve. Le tako bo otroku lahko omogočen normalni razvoj, ki ga pretirana uporaba tehnologije močno ovira ter mlade spreminja v »čustvene invalide«.
Pomembno je, da se zavedamo pasti tehnologije ter stremimo k večjemu nadzoru nad njeno uporabo, saj doživetja v virtualnem svetu nikoli ne bodo mogla nadomestiti tistih v resničnem.
Vabljeni na naslednjo delavnico, ki bo postregla z nasveti za komunikacijo z osebami z demenco.
Zapisala. Lucija Rus
Pripravil/-a: Sandra Nartnik