Mednarodna zveza diabetikov (IDF) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sta leta 1991 razglasili svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo 14. novembra kot odziv na vse večjo zaskrbljenost zaradi naraščajoče grožnje za zdravje, ki jo predstavlja sladkorna bolezen. Vsako leto se na ta dan spominjamo rojstva sira Fredericka Bantinga, ki je leta 1922 skupaj s Charlesom Bestom odkril inzulin.
Svetovni dan sladkorne bolezni je največja kampanja osveščanja o sladkorni bolezni po vsem svetu; v več kot 160 državah vsako leto doseže več kot eno milijardo ljudi. Kampanja opozarja na težave, ki so za svet sladkorne bolezni izjemno pomembne, in ohranja bolezen trdno v središču pozornosti javnosti in politike. Logotip modrega kroga je globalni simbol ozaveščenosti o sladkorni bolezni. Ponazarja enotnost svetovne skupnosti sladkornih bolnikov kot odziv na epidemijo sladkorne bolezni.
Tema svetovnega dneva sladkorne bolezni za obdobje 2024–2026 je: SLADKORNA BOLEZEN IN DOBRO POČUTJE. V naslednjih treh letih se bo kampanja ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni osredotočala na:
fizično dobro počutje: pomen telesne dejavnosti in zdrave prehrane za zmanjšanje tveganja za sladkorno bolezen tipa 2 ter obvladovanje vseh vrst sladkorne bolezni in z njo povezanih zapletov;
družbeno blagostanje: poudarjanje ovir, ki osebi, ki živi s sladkorno boleznijo, preprečujejo zdravo in izpolnjujoče življenje s svojim stanjem;
dobro duševno počutje: ozaveščanje o izzivih, stresu in anksioznosti, ki jih lahko prinese življenje s kronično boleznijo, kot je sladkorna bolezen, in poudarjanje pomena obravnave vidikov duševnega zdravja kot dela načrta vodenja in zdravljenja sladkorne bolezni.
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.